alt alt alt alt alt alt alt alt

راه اندازی سیتریکس ، پشتیبانی سیتریکس ، نصب سیتریکس ، لایسنس سیتریکس ، آموزش سیتریکس ، دور کاری ، مجازی سازی

سيتريكس محصول نرم افزاري شركت XEN مي باشد. اين محصول نتيجه ايده دسترسي نرم افزارها از طريق شبكه و اينترنت بوده است. اين مهم از طريق پروتكل ICA صورت مي گيرد و سيتريكس امكان دسترسي به نرم افزار را از اين طريق براي كاربران راه دور فراهم مي كند.اگر بخواهيم به طور ساده كاركرد سيتريكس را شرح دهيم بايد بگوييم امكانات آن شباهت بسياري به ترمينال سرويس (Remote Desktop ) ويندوز دارد با اين تفاوت كه سيتريكس به جاي دسترسي به ديسك تاپ ويندوز، فقط خود نرم افزار را در اختيار كاربر قرار مي دهد.پروتكل ICA بهينه شده پروتكل RDP است كه امكان دسترسي به نرم افزارها را بدون در نظر گرفتن نوع سيستم عامل و با استفاده از يك پهناي باند كم براي كاربران راه دور فعال مي كند.به غير از دسترسي به نرم فزار از طريق يك پهناي باند كم (حداقل 56Kbps) يكي ديگر از خصوصيت مهم سيتريكس اين است كه امكان دسترسي به نرم افزارهاي ويندوزي را در سيستم عامل هاي غير ويندوزي مانند لينوكس فراهم مي كند.

 

در چند دهه گذشته كامپيوترهاي Desktop جايگاه ويژه‫اي را در انجام امور حساس و عملياتي اكثر شركت‫ها بخود اختصاص داده‫اند و همين امر باعث شده تا براي نگهداري، ارتقا و تنظيم برنامه‫ها بر روي آنها وقت و هزينه گزافي صرف گردد. اين امر در شركت‫هاي بزرگ محسوس‫تر است.

 

خوشبختانه روندي كه از چند سال پيش در خصوص استفاده فزاينده از سرورهاي متمركز (Application Servers) براي ارائه برنامه‫ها به كاربران و بهره‫گيري از قابليتهاي پروتكل وب شروع شده، راهكار مناسبي براي استفاده بهينه و كم هزينه پيش رو نهاده است. در اين روش كاربران با استفاده از برنامه‫هاي سبك و كم هزينه مرورگرها (Browsers) امكان اتصال و اجراي تمامي برنامه‫هاي تحت وب را بدون محدوديت‫هاي مكاني پيدا مي‫كنند.

 

 شركت‫هائيكه تماماً يا اكثر برنامه‫هاي خود را براي محيط غير وب، مانند ويندوز، Mainframe و يا حتي DOS خريداري و يا نوشته‫اند و يا از سيستم‫هاي متفاوت بهره برده‫اند، براي بكارگيري وب ميبايست برنامه‫هاي خود را كد نويسي مجدد نمايند كه اين امر هزينه بسيار زيادي را به سازمان تحميل مي‫كند و در بعضي موارد هم ممكن است كه اين تغيير كلاً امكان پذير نباشد. از طرفي برنامه‫هاي تحت وب ميبايست براي مقابله با نفوذ هكرها و جلوگيري از سرقت اطلاعات كاملا طراحي و تست شده باشند.

 

با توجه به نياز بازار به حل اين مسئله، از چند سال پيش شركت Citrix با ارائه مجموعه‫اي از سرورهاي تخصصي امكان اتصال و استفاده از تمامي برنامه‫هاي مختلف را از طريق وب و پروتكل http براي كاربران شبكه‫هايLAN و اينترنت بدون نياز به تغيير در سورس برنامه‫هاي موجود فراهم آورده است.  ‫براي مثال، برنامه Citrix Presentation Server بعنوان بهترين روش براي دسترسي و اجراي تمامي برنامه‫هاي تحت ويندوز، يونيكس، لينوكس و Mainframe توسط شركت‫هاي بزرگ و كوچك در سطح جهان بكار گرفته شده است و  كاربران از هر طريقي مي‫توانند بدون اينكه نيازي به تغيير در برنامه‫هاي اصلي باشد آنها را اجرا نمايند‫‫‫، و البته امنيت آنها را نيز در سطح استانداردهاي موجود تامين نمايد.
 

طراحي و پياده سازي شبكه هاي يكپارچه سازي نرم افزاري CITRIX
 
با اين برنامه شما مي توانيد تمامي نرم افزارهاي تحت ويندوز و يا حتي تحت وب خود را بصورت متمركز و مجازي در هر زمان و هر مكان در اختيار كاربران خودبگذاريد. تنها با يك بار نصب برنامه هاي مورد نياز روي سرورهاي مركز كامپيوتر شركت يا سازمان ، امكان استفاده همزمان تمامي كاربران دور و نزديك فراهم ميشود.
  
در حال حاضر برنامه XenApp توسط بيش از 100 ميليون كاربر در سراسر جهان در حال استفاده ميباشد كه اين خود نشانگر سازگاري اين سيستم با انواع برنامه هاي مختلف ميباشد.
 
متمركز كردن برنامه ها و بانك هاي اطلاعاتي در مراكز كامپيوتر (ديتا سنترها) هزينه نگهداري و كنترل دسترسي ها را بطور چشم گيري كاهش ميدهد و مسائلي مانند
 
يكسان سازي اطلاعات (Replication ) به گذشته تعلق خواهد داشت.
 
اين برنامه سيتريكس بدون نياز به هرگونه تغيير در سورس برنامه ها و يا ايجاد تغيير در ساختار فعلي نصب و ارتباطات شبكه اي ، قسمت كلاينتي برنامه هاي سرور/كلاينتي را كاملا حذف ميكند و كاربران تنها با داشتن يك مرورگر ميتوانند برنامه ها را اجرا كنند.
 
بعضي از مزاياي استفاده از XenApp سيتريكس شامل موارد زير ميباشد:
 
- دسترسي به برنامه هاي مختلف و پرينت ان در هر زمان , مكاني براي كاربران
 - ارائه برنامه هاي ويندوزي از طريق وب به كاربران
 - بدون نياز به نصب نرم افزار بر روي دستگاه كاربران
 - كاهش هزينه سخت افزاري كاربران بدون نياز به ارتقاء
 - ارائه برنامه هاي تحت وب به كاربران با امكانات اضافي
 - real time انلاين بودن سيستم و مشاهده تمامي اطلاعات براي تمامي كاربران به صورت -
 - قابليت اپديت نرم افزارهاي ارائه شده به كاربران با كمترين هزينه و زمان
 - قابليت كنترل كاربران در حال استفاده از نرم افزارها و تنظيم سطوح دسترسي
 - اضافه كردن لايه هاي امنيتي و load balancing به زير ساخت تمامي برنامه ها
 - متمركز كردن اطلاعات و بالا بردن ضريب امنيتي شبكه و داده هاي ان
 - افزايش توانايي سرويس دهي در حجم بالا
 - قابليت اجراي نرم افزارهاي تحت ويندوز بر روي دستگاه هايي با سيستم عاملهاي لينوكس ، اپل مكينتاش ، اندرويد ، ويندوز موبايل ، بلك بري ، ايفون ، اي پد ، جاوا يونيكس و ...
 
راه حل مناسبي براي دوركاري سازماني , حذف Replication و ادغام و ...